Co je to RPG?

13. října 2012 v 13:53 | Admin |  Registrace


Svět do kterého vstupujete, se nachází v Severní Americe, v rozlehlých lesích východní Kanady. V městečku zvaném Winnipeg. Toto město je obýváno zvláštními bytostmi s nadpřirozenými schopnostmi. Zvláštní bytosti tu mají dveře vždy otevřené, protože tady je pro ně úkryt před lidmi, kteří by je mohli i zabít za to, co jsou a to jen z pouhého strachu. Nenajdeš tu však jen hodné bytosti, v lesích a jiných odlehlých místech číhá nebezpečí všude, pohybují se tu lesní duchové, kteří nemohou najít svůj klid.

RPG musíte při pobytu ve Winnipegu znát, je to velmi důležitá ale za to jednoduchá věc. Bylo by opravdu dobré kdyby jste si tento článek přečetli celý a nevynechali ho! Jak už bylo řečeno, předejde se alespoň zbytečným komplikacím.

Co je to RPG?

RPG (Role Playing Game) Nebo také hra na hrdiny. Je to vlastně takový virtuální svět, který vytváříte se svou postavou. Určitě si totiž vzpomínáte na doby, kdy jste si se svými přáteli hráli na vaše oblíbené hrdiny, převtělovali se do nich, v tom tkví podstata RPG hry.
Vymyslíte si postavu a pak rozhodujete jak se vaše postava cítí, co má dnes na sobě, co zrovna dělá, kde se nachází, jak se chová a mnoho dalšího.
Postava je to nejdůležitější ve hře, bez toho se zde ve Winnipegu neobejdete. Založit si ji můžete v článku registrace.

Jak hrát RPG?

RPG není vůbec těžké, je to snadná ale důležitá věc, pro místní život. Hra se hraje v herních knihách. Jak už bylo řečeno, do herních knih, píšete co vaše postava má třeba na sobě, co dělá, jak se cítí, kam jde, co si myslí apod. Píše se to do hvězdiček *. Proč? Byl by v tom zřejmě nepořádek, lépe to také vypadá.
- Pokud nemůžete psát do hvězdiček, kopírujte si je. Pokud z neznámého důvodu nemůžete ani to pište v uvozovkách ale to jen v nejkrajnějším případě.
Píšeme ve 3. osobě, jednotného čísla a v přítomném čase, nikoli budoucím nebo minulém !!! (Právě v tu chvíli se to děje)

 • Do textu nepíšeme jméno své postavy.
 • Hrajeme jen za sebe.
 • Pokud není vypravěč přítomen, vytvářejte si prostředí sami.
 • To co postava říká, píšeme mimo hvězdičky, nikoli do uvozovek nebo závorek.
 • Nepište do RPG smajlíky, to v žádném případě! na to máte také Non-RPG chat, pokud chcete vyjádřit své pocity, tak je pište jedině slovy.

Pokud potřebujete někomu něco vzkázat, či jste zapomněli něco připsat nebo se chcete opravit pište do dvou lomítek pod svůj post: // ale to jen v nejkrajnějším případě, nevybavujte se! Na to máte Non-RPG chat.

Příklad:

ŠPATNĚ: *Vejdu do společenské místnosti a uvidím známou osobu.* Ahoj Sel.. *Pozdravím.*
(Píše v první osobě, minulý čas.)

ŠPATNĚ: *Zaslechne někoho na stromě nad sebou.* A heleme se, Iris. Copak tu děláš? *Iris se na mě podívá a zamává mi.*
(První osoba, kombinovaná se třetí. Píšeme pouze ve třetí osobě + píšeme pouze za svou postavu)

SPRÁVNĚ: *Dorazí k lesu přímo od jezera. Potřebuje prozkoumat pár zajímavých míst aby pak měla kam jít, když bude potřeba si vyčistit hlavu. Narazí na padlý kmen, posadí se na něj a rozevře svou knihu, kterou si sem s sebou celou dobu nesla.*

K tomu nezapomínejte na jedno důležité pravidlo:
 • Rozepisujte se! Nepište posty kratší než 4 řádky, je to lepší jak pro vás, tak pro ostatní nebo pro mě. Víc se toho dozvíte a lépe se hraje. Není to jen tak ledajaký výmysl, je to pravda, sama to mám vyzkoušené. Hra je pak i zábavnější sice delší ale lepší!
 • Popisujte okolí kolem sebe, co má vaše postava na sobě, jak se cítí, kam jde ale na jedno nezapomeňte, nejsme dokonalý. Takže se nebojte napsat, i její horší stránky, naopak nedělejte zase ze sebe chudáčka.
 • Pište tak akorát, přiměřeně, nejste ani dokonalý ani chudáčci !
 • Co se týče psaní věci jako co máte na sobě, nedávejte do RPG odkazy na oblečení apod. Píšeme slovy!

 • Nehrajeme na dvou místech zároveň! Pokud nemáte schopnost naklonovat se ale toho taky nezneužívejte.
 • Jestliže někam příjdete, musíte taky odejít! Vy sami to taky přece nedokážete. Ale pokud, je třeba pozdě večer a rozhodnete se že hru dohrajete zítra, napište to pod váš post do //. Pokud potřebujete nutně odejít, bude stačit napsat že odcházíte, pochopím, že jste museli rychle odejít.
 • Další věc je, že pokud vaše postava nemá schopnost čtení myšlenek, nevíte jak se spoluhráč jmenuje, kdo je ten nový a co je vlastně zač. Nehrajte si na toho, že všechno ví všechno zná... Na seznamování není nic špatného.
 • A jestli máte zajímavou hru, nehrajte ji týden, sejít se můžete kdykoliv a kdekoliv jindy.
 • Hru jinak vždy dohrajeme.
 • K tomu jestliže umíte ovládat myšlenky, nehrajte si na všemocné!!! (všeho tedy s mírou)

Vypravěč !

Schválně napsáno velkým písmem, aby bylo vidět. Vypravěč je ve hře také důležitý. Tvoří prostředí, spetřuje vám hru, určuje dění ve hře, snaží se vás zabavit, háže vaší postavě klacky pod nohy, nebo ji obdařuje štěstím. Nereagujeme na něj jen přijímáme co řekne. Především nikdy zcela NEignorujeme! Má vždy pravdu.
Za vypravěče ale nemůže hrát každý, to mohou jen vybrané osoby, které tuto funkci opravdu dostanou od samotného admina. Jestli chcete být vypravěčem, řekněte si o to ale nenuťte mě. Každý být vypravěčem nemůže.

Tak dáme další příklad aby bylo jasno:

*Přijde k jezeru s bílými letními šaty bez ramínek, dlouhými nad kolena, lemované krajkou světlejší růžové. Na nohou bílé žabky, vlasy rozpuštěné a v ruce drží flétnu na kterou hraje už od mala. Dojde k molu, sundá žabky, posadí se a bosé nohy ponoří pod hladinu. Přiloží si ke rtům flétnu a začne hrát písničku, kterou nedávno složila.*

Vypravěč: Zvedne se chladný vítr, který začne tvořit menší vlnky na jezeře. Nebe se zatáhne neuvěřitelnou rychlostí a na zem začnou dopadat drobné kapičky vody. Dírkami na flétně začne pomalu stékat dovnitř voda a tak flétnu ucpe. Déšť pomalu sílí a bubnuje do mola i do dívky která před chvílí přišla.

*Podrážděně zavrčí jakmile se ji flétna zadrhne, přestane hrát a začne z ní téct voda. Schová flétnu, odhrne si z čela promočené vlasy, popadne své bílé žabky a bosá se rozběhne zpátky do města.*
Tohle je názorná ukázka jak by to mělo být, nebo-li jak je to správně.

Jak je to špatně!!!
*Podívá se k nebi jak padají, kapky z šedého nebe. Déšť ji jen tak nezastaví, rozběhne se k lesu, aby se schovala ale v tu chvíli se mraky rozhrnou a vysvitne slunce, sedne si tedy do trávy kde se zastavila a začne pokračovat v písni.*

// Ale proč zrovna já? Proč né ta vedle ?!?

NE! A ještě horší je, že budete dělat, jako že se nic zrovna nestalo, a nebo ještě k tomu (aby toho nebylo málo) se s vypravěčem začnete dohadovat...
Pokud budete chtít být vypravěčem a admin to schválí, vybere si vás, měli by jste znát taky malá pravidla, kterých by jste neměli zneužívat, vlastně je to i takové varování pro hráče.
Vypravěč si s postavami hráčů může jakkoli zahrávat, zranit je lehce vážně či je třeba i zabít a v tomhle případě, mají hráči plné právo si vytvořit novou postavu. Ale vypravěči nemají v popisu práce zabíjet postavy hráčů jen proto aby se sami pobavili. Měl by být nejdříve informován admin a určitý hráč.
Zabíjet se hráči nesmějí ani navzájem ! Lidi které jakože potkáte v lese, které si vymyslíte, když jste například upír ano, zvěř také ale jinak ne.

RPG Upozornění - Upozorňuje vás na chyby pokud nějakou ve hře uděláte, pomůže vám se jí příště vyvarovat, drží vás vlastně také na uzdě př. milostné scény. Proto by jste jej neměli ignorovat a hrát s chybami i přes varování dál.

Zopakuji:
 • Rozepisujte se - není to prostě jenom o jedné jednoduché větě a následném čekání co spoluhráč odpoví.
 • Zapojte fantazii - Vytvářejte si své vlastní prostředí, zvraty apod.
 • Především musím dodat, omezte pravopisné chyby a překlepy, každému se to může stát ale dávejte si na to pozor.
 • Zavařte své postavě, nemusí se jí celý den dařit.
 • Omezit Non-RPG

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama